Da li se ugradnja solarnih kolektora isplati?

Da li se ugradnja solarnih kolektora isplati?

Privatni poduzetnik iz Tuzle, Nermin Smajić je proteklih godina za zagrijavanje oko 300 kvadratnih metara stambenog prostora u svojoj kući, koristeći klasični sistem grijanja na čvrsto gorivo, u jednoj sezoni trošio više od 12 tona uglja i 5 metara drveta. Uz velike izdatke, tokom perioda loženja jedna osoba je stalno morala biti angažirana na tim poslovima.
Dugogodišnji klijent Partner mikrokreditne fondacije, koji je ranije u više navrata uzimao kredite za razvoj svog biznisa, rješenje problema je pronašao upravo u Partneru. U okviru projekta „Solarna energija kao budućnost održivog razvoja“ koji Fondacija realizuje u saradnji sa USAID-om, radi se na povećanju korištenja solarnih sistema u BiH i podržava domaća proizvodnja. Odobravanjem povoljnih kredita i drugim vidovima podrške pomaže se preduzetnicima i domaćinstvima da ugrade sisteme, koji za pripremu sanitarne vode i ispomoć u zagrijavanju prostorija koriste energiju sunca.

Godišnja ušteda prelazi 1.000 KM

Smajić je u septembru 2015. godine, za njega skupi i nefunkcionalni sistem zamijenio drugim, sastavljenim od dva solarna kolektora ugrađena na krov porodične kuće koji apsorbuju sunčevu energiju pomoću koje se zagrijava potrebna sanitarna voda i pomaže u grijanju prostorija. Tako je smanjio potrošnju električne energije i novog energenta, peleta.
„U prvom mjesecu nakon ugradnje sistema računi za struju su smanjeni za oko 40 KM, jer više nismo uključivali nijedan od 3 bojlera u kući. Vrijednost potrošenog peleta manja je za oko 800 KM u odnosu na iznose koje smo ranije izdvajali za nabavku uglja. Meni je od veće važnosti što je održavanje ovog sistema puno lakše, jer nema stalnog loženja, dežuranja pored peći, čišćenja i izbacivanja pepela“, kaže ovaj Tuzlak.

Velika podrška Partner MKF

Investicija je koštala oko 9.000 KM. Sve je finansirano namjenskim mikrokreditom uzetim kod Partner mikrokreditne fondacije koji će Nermin vraćati u periodu od 4 godine.

„Uz izuzetno nisku kamatnu stopu, čime je omogućeno da se na najpovoljniji način pokriju troškovi ugradnje, istakao bih i to da je cijela procedura odobravanja mikrokredita trajala samo 3 dana.Izuzetno su važni i tehnička i savjetodavna podrška o načinu funkcionisanja sistema i ranije upoznavanje sa prednostima korištenja sunčeve energije“, govori Smajić svoja pozitivna iskustva u saradnji sa Partner mikrokreditnom fondacijom.

Sistem je instaliran u saradnji sa firmom Finesa d.o.o. iz Kalesije, jedna od 20 bh. firmi koje su uključene u ovaj projekat kroz program finansijske i stručne pomoći s ciljem razvoja domaće proizvodnje solarnih kolektora.

Smajić Nermin

Solarna energija je budućnost

Kako se na vlastitom primjeru uvjerio u brojne pogodnosti upotrebe obnovljivih izvora energije i mogućnosti za povećanje energetske efikasnosti, Nermin Smajić predlaže i drugima da ugrade ove sisteme ili za početak, urade toplotnu izolaciju svojih objekata.

Da bi se ostvario napredak na ovom polju u našoj zemlji, kako kaže, neophodna je stalna edukacija stanovništva, a projekat Partner mikrokreditne fondacije i USAID-a omogućava da se na najlakši način dođe do povoljnih sredstava za instaliranje solarnih sistema i dobije potrebna tehnička podrška. Važno je napomenuti da mikrokredit za solarne kolektore, pored povoljne kamatne stope, karakteriše i jednostavna i brza obrada zahtjeva za mikrokredit od strane Partner MKF, kao i stručna tehnička podrška firmi koje proizvode solarne kolektore.