Zašto koristiti solarne kolektore domaćih firmi?

Zašto koristiti solarne kolektore domaćih firmi?

Preduzeće ZI-MI d.o.o. iz Tuzle, se bavi projektovanjem i montažom solarnih sistema i među prvima je na tom području koja djeluju na polju sve zastupljenijeg korištenja obnovljivih izvora energije. Ranije iskustvo bilo je glavna preporuka da ZI-MI, uz još 19 sličnih firmi sa prostora cijele BiH, bude izabran za učešće u projektu „Solarna energija kao budućnost održivog razvoja“ koji realizuje Partner mikrokreditna fondacija, a podržava USAID. Program podrške preduzetnicima je uključivao finansijsku i različite vidove stručne pomoći s ciljem razvoja proizvodnje solarnih kolektora i povećanja korištenja obnovljivih izvora energije u našoj zemlji.

Proizvođači solarnih kolektora su pojedinačno dobili grant sredstva u iznosu od 10.000 KM i isti iznos povoljnih kreditnih sredstava za pokretanje proizvodnje solarnih kolektora. Zaposlenici odabranih firmi su prošli poslovnu i tehničku obuku. „Ovim sredstvima smo finansirali nabavku mašina, alata i repromaterijala, te smo značajno napredovali u kvalitetu proizvedenih kolektora koji su bolji od uvoznih. Veliku korist ostvarili smo na marketinškom planu. Takođe smo se povezali sa ostalim proizvođačima učesnicima u projektu i zajednički nastupamo na tržištu“, kaže Zinaid Kovačević, direktor ZI-MI d.o.o. Ova firma je u projektnom periodu već proizvela i postavila oko 60 solarnih kolektora širom zemlje, koji uglavnom služe za zagrijavanje sanitarne vode u javnim ustanovama, poslovnim i stambenim objektima.

Na krovovima dva objekta u okviru Gradskog stadiona „Tušanj“ u Tuzli, u ljeto 2012. godine su instalirani solarni sistemi za zagrijavanje sanitarne vode, sa spremnicima ukupnog kapaciteta od 4 hiljade litara. Proizveli su ih i postavili učesnici u projektu tokom tehničkog dijela obuke. Kovačević posebno ističe doprinos svoje firme u tome.

„Tokom korištenja sistema efekti su bolji od očekivanih. Uštede energije su velike, zadovoljene su potrebe sportista za toplom vodom, a što je za nas najvažnije, kvarovi u sistemu su rijetki i intervencije minimalne“, dodaje tuzlanski preduzetnik.

Projekat Partner mikrokreditne fondacije u drugom dijelu je obuhvatio pogodnosti za stanovništvo i privredne subjekte kako bi se odlučili na ugradnju solarnih sistema. Otvorena je posebna kreditna linija gdje se nude krediti za ovu namjenu u maksimalnom iznosu do 10.000 KM sa rokom otplate do 60 mjeseci, uz izuzetno nisku kamatnu stopu od 3,99%. „To je najbolji način da se dođe do potrebnih sredstava u situaciji kada ekonomska moć većine stanovništva nije zadovoljavajuća. Ja bih još istakao da je Partner kroz ove aktivnosti mnogo učinio na upoznavanju javnosti o prednostima korištenje sunčeve energije, pa danas imamo puno bolju svijest stanovništva o tome i naravno sve veći interes za postavljanje solarnih sistema“, govori Kovačević.

Pozitivna iskustva i veliki napredak ostvaren tokom realizacije projekta USAID-a i Partner mikrokreditne fondacije razlog su što se firma ZI-MI d.o.o.Tuzla potpuno okreće obnovljivim izvorima energije. Osim za pripremu tople vode, sve se više izrađuju i postavljaju sistemi koji sunčevu energiju koriste kao ispomoć u zagrijavanju prostorija, čime se smanjuje potrošnja osnovnog tradicionalnog energenta. Veoma su popularni kombinovani sistemi sa kotlovima na pelet i solarnim kolektorima.

„Energetska efikasnost je pitanje budućnosti, i mi u našim razvojnim planovima osim sunčeve energije razmatramo i korištenje podzemnih voda upotrebom toplinskih pumpi, čime ćemo napraviti još jedan korak naprijed u ovoj oblasti“, zaključuje Zinaid Kovačević.

Primjer njegove firme pokazuje da su glavni ciljevi projekta Partner mikrokreditne fondacije i USAID-a, podsticanje domaće proizvodnje, nova zapošljavanja, podrška razvoju preduzetništva uz smanjenja potrošnje energije i zagađenja životne sredine u potpunosti ostvareni.

Zinaid Kovačević